ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.
Error
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING
 • Error loading component: com_k2, 1
 • Error loading component: com_k2, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_users, 1
 • Error loading component: com_k2, 1
 • Error loading component: com_content, 1
Powered by www.mahsanco.ir

ramezanحمید قاسمی فیض آباد : ما مفتخریم که پیامبرمان تعالی ما را (امت ما را) در گرفتن حق ضعیف از قوی بدون لکنت زبان داشته است.
با کمی تأمل و اندیشه به اعجاز این سخن پیامبر می‌رسیم که چرا بی دغدغه و هراس، اگر ضعیف بتواند حق خویش را از قوی بگیرد جامعه متعالی می‌شود.

خداوند همه موجودات را به گونه ای خلق کرده است که همه از خلقت خویش راضی هستند و مطابق آموزه‌های دینی همه ذرات خلقت به دلیل خلقتشان با خدا راز و نیاز کرده و یا به عبارتی عشق بازی می کنند. 
همه عالم به این عشق بازی راضی هستند، جمع عاشق جمع خرسندان عالم است جامعه عاشق جامعه متعالی است و در جامعه متعالی هیچ کس مانع دیگری نمی شود و هر کس به اندازه وجود خویش، عشق بازی می کند. آنگاه در این جامعه در مدار حق، ضعیف و قوی نداریم.
چون در دیده ما کوچک و بزرگ اندازه می شوند ما چنین می اندیشیم که قوی و ضعیف داریم. اما وقتی جامعه متعالی می شود و ضعیف در چشمان من و تو، بتواند بی دغدغه و هراس به همان حقی برسد که خداوند به او داده است. شاید بشود گفت دیگر قوی و ضعیف معنا نمی شود تا اینکه از پس آن، این دو به ذهن ما در آید.
در عالم خلقت، ضعیف و قوی وجود ندارد. در محضر خداوند همه ذرات عالم، مخلوق خداوند و همه ذرات او از فیض او بهره‌مندند و هر که در مدار فیض اوست شادمان از خلقت خویش است.
در میان عالم دو نوع مخلوق، به گمان خویش گاهی از خلقت خویش اعلام نارضایتی کرده اند این دو یکی انسان و دیگری شیطان است.
در مورد شیطان، اعتراض او به خداوند و پس از آن نافرمانی از خداوند را تأویل به نارضایتی از خلقت خویش (شیطان) می بریم و در مورد انسان، نیز بسیاری از انسانها، به گمان خویش از خلقت خویش ناراضی هستند و آن را اعلام می کنند.
با توجه به آموزه های قرآنی که خداوند پس از خلقت، آنگاه که می خواست بار امانت به دوش انسان بگذارد از او "قالوا بلی" گرفته است، چگونه می شود بعضی از آدمیان به جایی می رسند که از اعلام رضایت خود پیشیمان شده و ناخرسند می گردند؟ به نظر می آید انسان ها از خلقت خویش شادمانند و از قالوا بلی که گفته اند نیز شادمان تر هستند، اما هرگاه خود و یا دیگری مانع این شادمانی می شوند به بی تعادلی و ناشادمانی گرفتار می گردند.
در جامعه انسانی، مانع ارتباط با خدا شدن غم، غصه، افسردگی و حتی خودکشی می آورد در جامعه انسانی مانع ارتباط با خدا هر که و هر چیز باشد ضعیف و قوی درست می کند.
از همین رو در جامعه متعالی پیامبر اسلام هیچ مانع ارتباطی، مخلوق با خدا، وجود ندارد اگر چنین شد در آن جامعه ضعیف به زعم ما می تواند بدون هیچ مانعی به حق خویش برسد و در جامعه ای که ضعیف و قوی در تصور ما یکسان بتوانند بدون هیچ دغدغه ای با خدا عشق بازی کنند. آیا آن جامعه یک جامعه متعالی نیست؟ در چنین جامعه ای آیا به خدا برنگشته‌ایم؟
ایران می خواهد یک جامعه قرآنی و یک جامعه محمدی باشد آیا در این جامعه ما نباید کاری کنیم ضعیف و قوی نداشته باشیم.
چه اتفاقی می افتد که عده ای ضعیف و عده ای دیگر قوی پنداشته می شوند؟ آن اتفاق این است که ما گمان می کنیم خود ما کسی یا چیزی هستیم. باید از این گمان تهی شویم. آنگاه تنها خدا می ماند و بس و تنها عاشقی می ماند عشق، دیگر در اینجا نه ضعیفی وجود دارد و نه قوی که به گمان در آید!
در جامعه مقدس باید گمان های واهی به دور ریخته شود از خود بزرگ بینی تهی شویم. منیت را به دور بریزیم. آنگاه اگر چنین کنیم ضعیفانی که ما ساخته ایم (نه اینکه خدا ساخته باشد) به آسودگی حرف خویش را بدون هراس می زنند. آنگاه ما در کرسی خطابه قاضی نمی شویم که حریف خویش را محکوم کنیم و از او طلب همرنگی با من و بازگشت به سوی من را به جای حرف حق و خدا بخواهیم.
در این ماه مبارک رمضان کمی به خود آمدن خوب است، کمی به یاد خدا افتادن بسیار خوب است و کمی اهل توبه شدن بسیار بسیار بهتر است اما وای به حال آن جامعه ای که دیگران را به خدا و حق می خوانند اما خود را به جای خدا می پندارند و هیچ حقی، حتی حق سخن گفتن و از خویش دفاع کردن را برای دیگران نمی خواهند آیا اگر کسی را به هر اتهامی راندیم ولی راه بازگشت او را حتی به اندازه چند ساعت سخن گفتن بر او بستیم از امت پیامبریم که می گوید مردمی به تعالی می رسند که حق ضعیف، بدون لکنت زبان از قوی گرفته می شود.
دیگران را به حق خواندند وقتی میسر است که زبان ضعیف حق را پاس بداریم وگرنه همه در می یابند ما نه دوستدار خدا و حقیم که با خود و خداوند مشکل داریم که اجازه دفاع از اتهام را به دیگران نمی دهیم.
من دلم می خواهد که در این شبها با خداوند کمی خلوت کنیم و دعا کنیم خداوند جرأت توبه به ما عنایت کند نه اینکه به خاطر ترس از خویش فقط توبه را برای دیگران بخواهیم.

Comments   

 
0 #1 Alta 2017-05-12 12:35
We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
Your website provided us with useful information to work on. You have done a
formidable job and our entire community might be grateful to you.
Quote
 

Add comment

Security code
Refresh